Rodinný rozpočet

Správné hospodaření s rodinnými financemi je důležitým faktorem, který přispívá k finanční stabilitě a bezpečnosti celé vaší domácnosti. Rodinný rozpočet je nástroj, který vám pomůže se sledováním příjmů a výdajů, plánováním budoucích výdajů a přípravou na ty nečekané. V neposlední řadě vám také pomůže dosáhnout vašich finančních cílů. V tomto článku se dozvíte, jak si takový rodinný rozpočet vytvořit a udržovat.

Proč je rodinný rozpočet důležitý?

 

  • Přehled o financích: Rozpočet vám poskytne jasný přehled o vašich příjmech a výdajích, což vám pomůže lépe chápat, kam vaše peníze jdou. Toto může být užitečným nástrojem, pokud vám přijde, že na něčem zbytečně moc utrácíte, a pomůže vám to tyto výdaje zmenšit a pomoct vám k šetření na něco užitečnějšího.

  • Plánování budoucnosti: S rozpočtem můžete efektivně plánovat budoucí výdaje, spoření a investice. Jak jsme již psali výše, můžete se omezit v určité oblasti, kde zbytečně utrácíte více, než byste chtěli, a místo toho šetřit na jiné věci, jako například na nákup nemovitosti.

  • Finanční bezpečnost: Pomáhá předcházet finančním problémům tím, že vám umožňuje lépe spravovat peníze a vytvářet rezervy pro neočekávané výdaje. Pokud máte něco naspořeno, je zde menší šance, že se budete muset obrátit na bankovní půjčky.

  • Dosažení cílů: S jasně stanoveným rozpočtem snáze dosáhnete finančních cílů, jako je spoření na dovolenou, koupě nového auta nebo splacení dluhů. Ze začátku to nemusí být žádné převratné částky, můžete začít pomalu a později odkládat více peněz na libovolné věci či aktivity.

Rodinný rozpočet a jeho sestavení

Ze začátku se může zdát, že to bude lehce úmorné, tak jako vytváření nových návyků či učení se novým věcem. Začněte tím, že si vytvoříte tabulku, kde si budete zapisovat všechny výdaje a příjmy, a to jak částku, tak i za co jste peníze utratili či za co je získali. Poté sečtěte všechny příjmy, a to pasivní (např. příjem z pronájmu) i aktivní (mzda, plat), a odečtěte od nich všechny výdaje. Toto sledujte po dobu několika měsíců.

 

Poté si projděte všechny tyto tabulky a popřemýšlejte, zda v nějaké kategorii neutrácíte zbytečně moc peněz. Pokud ano, pokuste se tyto výdaje snížit a tím přispět k celkové lepší bilanci vašeho rozpočtu. Jestliže například utrácíte moc peněz za jídlo, udělejte si předem nákupní seznam, co je třeba nakoupit. Vyhnete se tak tomu, že koupíte zbytečné věci. Pokud navíc budete nakupovat akční zboží, ušetříte o to více.

Držte se pravidla 50/30/20

V ideálním případě byste se měli držet pravidla 50/30/20. V praxi to znamená, že 50 % vašich příjmů by mělo jít na nezbytné výdaje, jako jsou nájem, hypotéka či nákup potravin. 30 % si vymezte na věci, které vám udělají radost. Zbývajících 20 % si odložte stranou na vytvoření finanční rezervy.

Potřebujete pomoct? Ozvěte se nám!

Sestavení rodinného rozpočtu je relativně jednoduché, ale i přesto vám něco nemusí být jasné. V takovém případě neváhejte a ozvěte se nám, v sekci kontakt na nás najdete spojení. Rádi vám pomůžeme, abyste měli vybalancovaný rodinný rozpočet, který vám pomůže našetřit si na vaše sny.

Rodinný rozpočet - tvorba a tipy